Geoblog.pl    BoRa    Podróże    Poznaj mój Poznań    Oskar w Poznaniu! odkrycie w przeddzień oskarowej nocy

Oskar w Poznaniu! odkrycie w przeddzień oskarowej nocy

Polska, Poznań

Statuetka oskara!
ależ się zdziwiliśmy, gdy podczas zwiedzania Muzeum Instrumentów Muzycznych zobaczyliśmy statuetkę oskara.

Taka gratka - niestamowite i co za zbieg okoliczności, bo właśnie dzisiejszej nocy odbędzie się gala Amerykańskiej Akademii Filmowej, a jutro rano dowiemy się, kto tym razem otrzymał oskary.

A czy wiecie, kto z Polaków otrzymał tego oskara?
Dla ułatwienia dodam, że statuetka, którą widać na zdjęciu (oryginalna statuetka!) jest w poznańskim muzeum instrumentów muzycznych.

Za ten wspaniały gest - serdeczne dziękujemy!.

A za rozwiazanie zagadki, nagrodą niech będzie duma :-)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

a skoro zagadka już rozwiazana to:

Oskara otrzymał pan Jan A.P Kaczmarek w 2004 roku za muzykę do filmu Marzyciel .
Statuetkę oskara można podziwiać, w Muzeum Instrumentów Muzycznych, które znajduje się w Poznaniu na Starym Rynku 45 (przy ul. Woźnej) W soboty wejścia bezpłatne!

felekindie2012
felekindie2012 - 2013-02-24 16:52
Witaj! Oskar w Poznianiu to tylko ten, który otrzymał Jan P. Kaczmarek. Moja kuzynka wtedy była "tylko" nominowana za kostiumy. Gorące pozdrowienia z Olsztyna (tu jestem)

BoRa - 2013-02-24 18:43
Felek, gratuluję, widzę że dla Ciebie zagadka nie okazała się zbyt trudna.

pozdrawiam Ciebie i gościnny Olsztyn i gratulacje dla kuzynki. W tej sytuacji "tylko" ma wydzwięk pozytywny, bo sama nominacja do oskara to wielkie wyróżnienie.

zula - 2013-02-24 19:17
..."Polscy zdobywcy Oscarów:
Leopold Stokowski – za rok 1941 – najlepsza muzyka – Fantazja
Bronisław Kaper – za rok 1953 – najlepsza muzyka – Lili
Zbigniew Rybczyński – za rok 1982 – najlepszy krótkometrażowy film animowany – Tango
Ewa Braun i Allan Starski – za rok 1993 – najlepsza scenografia – Lista Schindlera
Janusz Kamiński – za rok 1993 – najlepsze zdjęcia – Lista Schindlera
Janusz Kamiński – za rok 1998 – najlepsze zdjęcia – Szeregowiec Ryan
Andrzej Wajda – za rok 2000 – za całokształt twórczości
Roman Polański – za rok 2002 – najlepszy reżyser – Pianista
Jan A. P. Kaczmarek – za rok 2005 – najlepsza muzyka – Marzyciel "...
zródło:

BoRa dzięki Tobie poczytałam o Polakach , którzy zdobyli Oskara - bravo za dzisiejszy temat, pozdrawiam

BoRa - 2013-02-24 19:33
Zula,
świetne zestawienie! Dziękuję za dopełnienie tematu.
pozdrawiam serdecznie,

genek
genek - 2013-02-24 20:45
temat bardzo ciekawy.
Jako warszawiak dodam że Pan Kaczmarek nie urodził się w Poznaniu , tylko w Koninie , natomiast jak podaje wikipedia dwie osoby sposród tych co są na liscie Zuli urodziły się w Warszawie. Które?
A oddając należny honor Poznaniowi dodam , że dziś Lech wygrał 4:0 a wczoraj Legia przegrała 3:2........

zula - 2013-02-24 21:03
Genek ciekawostek ciąg dalszy:
1.Bronisław Kaper (ur. 5 lutego 1902 w Warszawie - zm. 26 kwietnia 1983 w Los Angeles, USA), polski kompozytor, głównie muzyki filmowej i teatralnej .
2.Allan Mieczysław Starski (ur. 1 stycznia 1943 w Warszawie) – polski scenograf filmowy i teatralny.

zula - 2013-02-24 21:12
i jeszcze :
Ewa Braun urodzona w Krakowie ,
Roman Polański w Paryżu ,
Zbigniew Rybczyński w Łodzi,
Andrzej Wajda w Suwałkach
...wyczytane i zapisane w pamięci ;)

marianka - 2013-02-25 04:20
To ja dodam, że Wajdowski Oskar jest w Krakowie, w muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego;)

zuzkakom
zuzkakom - 2013-02-25 10:45
Aj, całe życie w Poznaniu spędziłam i nigdy Oscara nie widziałam.. Dzięki za ten wpis! :)

EDMUND
EDMUND - 2013-03-29 13:57
HEJ WITAM.ZAWSZE WIEDZILEM ZE POZNAN JEST SUPER.BEDAC W ARMII NAJLEPIEJ MOGLEM SIE POROZUMIEC Z "POZNANIAKAMI".POZDRAWIAM SERDECZNIE!!!!

14.05.2020 - 29.05.2020

11.11.2019 - 11.11.2019